Piaskowanie ścian w naszej chałupie to była konieczność. Grube ściany drewniane pokryte były od wewnątrz gliną wymieszaną ze słomą tworząc polepę. To jedyna izolacja cieplna, która doskonale spełniała swoje funkcje – w domu było ciepło i sucho.
Pierwsi budowniczowie domu łączyli polepę ze ścianą na dyble – małe kawałki drewna ciosane ręcznie i wbijane w drewniane belki ścian, dzięki którym ciężka glina ze słomą mogła się utrzymać. I tak było przez prawie 200 lat…
Nasza chałupa przechodzi całkowitą odnowę więc pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy było ściągnięcie gliny ze wszystkich ścian i odsłonięcie belek, żeby sprawdzić stan ścian i zadecydować które można zostawić a które naprawić. Robiliśmy to sami z pomocą przyjaciół i rodziny przez cały pierwszy rok. Strasznie ciężka praca, pełna brudu i pyłu – maseczki na twarz, ochraniacze na włosy były koniecznością.
Glina wymieszana z sieczką leży teraz w wielkich hałdach na podwórzu i czeka na drugie życie – przesiejemy, odmoczymy, zagnieciemy i glina prawie jak nowa trafi z powrotem na ściany. To idealny materiał izolacyjny i w połączeniu z drewnem, daje wspaniały mikroklimat.
Po ściągnięciu polepy, ściany były pokryte jej resztkami, widać było kawałki spróchniałego drewna, wszędzie wisiały kilkudziesięcioletnie pajęczyny… stan pacjenta ciężki 🙂 Dokładne wyczyszczenie ścian żeby ocenić ich stan było koniecznością. Trzeba było również sprawdzić gdzie kończy się próchno i praca spuszczeli (nie mylić z kornikami), a gdzie zaczyna się zdrowa belka.
Zdecydowaliśmy się na piaskowanie czyli metodę czyszczenia polegającą na puszczaniu pod ciśnieniem drobnego piasku lub sody. Takie szlifowanie papierem ściernym tylko kilkadziesiąt razy szybsze. Przy okazji Panowie z ekipy piaskującej (bardzo polecam!!!) wypiaskowali również cegły kominowe.
Obejrzyjcie krótki film pokazujący jak to wyglądało.
Teraz chałupa jest czysta (ha ha 😛 ) i gotowa na prostowanie ścian, uzupełnianie ubytków i konserwację.
Jeżeli zainteresował Cię ten wpis, zapraszam do posłuchania odcinków podcastu Jest Zielono, w których opowiadam o Pracowni:
polubienia fb Jestem Zielona, na którym pojawiają się najświeższe informacje o Pracowni oraz do
zasuskrybowania kanału na you tube, na którym pokazuję więcej filmów
Dobrze napisany artykuł i bardzo pomocny.